4.8. — 31.8.2025

Performanssitaiteen duo Kainulainen & Latva

Maximilian Latva ja Katri Kainulainen aloittivat yhteistyön vuonna 2014. Performanssitaiteen duo Kainulainen & Latva on esittänyt yli 80 performanssia eri puolilla Eurooppaa.

Suomessa duo on esiintynyt mm. Mad Housessa, Kiasma-teatterissa, Palsa-museolla sekä gallerioissa kuten Huuto, Third Space, Mältinranta ja Forum Box. Viimeisimpiä ulkomaisia esiintymispaikkoja ovat olleet mm. Centre d´art hybride SOMA Ranskan Marseillessa, Pohjolan talo Reykjavikissa, North Atlantic House Kööpenhaminassa, Kaunas Artists´ House Liettuassa, Riga Performance Festival sekä Nuuk Art Museum Grönlannissa.

Kainulainen ja Latva ovat pari niin taiteessa, kuin yksityiselämässäkin. Heidän performanssinsa ovat fyysistä, vahvasti visuaalista ilmaisua, jonka aiheet kumpuavat traumoista, fantasioista ja kahden taiteilijan välisestä suhteesta. Duolle ominaisia elementtejä ovat tekstiilistä ja kierrätysmateriaaleista valmistetut asut ja esineet sekä esitystilanteessa tuotettava kokeellista musiikkia kosketteleva äänimaailma.

 

Mediabox